Blog

Deport Kaldırma Avukatı

Deport Nedir?

Deport Kaldırma Avukatı

Ülkelerin kendi sınır içi güvenliğini sağlamak için yurtdışından gelen mültecilerin veya sığınmacıların durumlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Ülke içinde usulsüz bir şekilde yaşayan ya da ülke güvenliğini tehdit edici faaliyetlerde bulunan yabancı uyruklu bireyler sınır dışı edilir.

Sınır dışı edilen yabancı uyruklu kişiler kararın iptali için iptal davası açabilir. Bu tip durumlarda deport kaldırma avukatı aracılığıyla resmi işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Deport kaldırma avukatı işlemlerin sürece uygun bir şekilde yürütülmesini sağlayarak daha hızlı sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Deport Kaldırma Avukatı
Deport Kaldırma Avukatı

Deport Nedir?

Deport yurtdışından gelen yabancı uyruklu vatandaşların çeşitli nedenlerden dolayı sınır dışı edilmesi olarak tanımlanabilir. Ülkeler sınır ihlallerini engellemek, yabancı uyruklu vatandaşların ülke sınırları içerisinde ülke ve vatandaşların güvenliğini tehdit edecek faaliyetlerde bulunmasını engellemek gibi sebeplerle yabancı uyruklu vatandaşlara deport işlemi uygulayabilir.

Deport edilmenin çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında belirlenmektedir.

Bazı deport etme sebepleri şu şekilde açıklanabilir:

  • Ülke girişinde sahte veya yanlış bilgi içeren belge ibraz etmek deport sebepleri arasında yer almaktadır.
  • Terör örgütlerine üyeliği veya ilişiği bulunan kişiler deport edilmektedir.
  • Ülkede yaşadığı ya da bulunduğu zaman süresince kanunlar kapsamında illegal kabul edilen yollardan gelir elde eden kişilerin deport edilmesine karar verilebilir.
  • Ülke içerisinde çalışma izni olmadığı halde çeşitli kurum veya işletmelerde çalıştığı tespit edilen kişiler sınır dışı edilmektedir.
  • İkametgâh izni süresi dolan kişiler veya ikametgâh izni dolduğu halde kanunlarca belirtilen süre zarfından ülkeden çıkış yapmayan kişiler sınır dışı edilmektedir.
  • Uluslararası koruma statüsü kapsamında daha önce başvuru yapan ve yaptıkları başvuruların reddedildiği kişiler ülkeye kabul edilmemektedir. Yasadışı yollardan ülkeye giriş yaptıkları belirlendiği takdirde bu kişilere deport işlemi uygulanmaktadır.
  • Yasalar kapsamında belirtilmiş bu tip hususlarda yabancı uyruklu kişilere deport işlemi uygulanmakta ve sınır dışı edilmektedir.
Deport Nedir ? Deport Kaldırma Nedir?
Deport Nedir ? Deport Kaldırma Nedir?

Deport Kaldırma Nedir?

Deport kaldırma sınır dışı edilen yabancı uyruklu vatandaşların mahkemeler tarafından verilen deport kararına karşı itiraz etmeleridir. Terör örgütleriyle bağlantısı bulunmadığı veya yasalara aykırı suçlar işlemediği halde hakkında deport kararı alınan yabancı uyruklu bireyler deport kaldırma işlemi için mahkemelere başvurabilir.
Mahkemeler tarafından yabancı uyruklu kişiler için deport kararı alındığında bu karar en kısa sürede kişilere bildirilir.

Deport kararı bildirildikten sonraki 7 gün içerisinde deport kaldırma için ilgili mahkemelere başvuruda bulunabilmek mümkündür. Başvuru sonrasında mahkeme süreci başlar ve süreç boyunca deport kararı uygulanmaz. Ancak deport kaldırma davası sonucunda yabancı uyruklu bireyin tekrar deport edilmesine karar kılınırsa sınır dışı etme işlemlerine başlanır.

Mahkeme genellikle 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Mahkeme süreçlerinin hızlı ve doğru bir şekilde sonuçlanabilmesi için alanında uzman deport kaldırma avukatı hizmetlerinden yararlanmak gerekmektedir. Deport kaldırma avukatı süreçle ilgili tüm yasal gereklilikleri uygun bir şekilde yerine getirmekte ve sürecin profesyonel bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır.

Deport Kararının Alınamadığı Durumlar

Yukarıda da bahsedildiği gibi yasalarca belirlenmiş çeşitli durumlarda deport kararı alınmaktadır. Özellikle yasadışı faaliyetlerinin, terör örgütleriyle ilişiğinin bulunduğu tespit edilen kişiler için deport kararı alınmakta ve hızlı bir şekilde uygulanmaktadır. Ancak bunun yanı sıra yabancı uyruklu şahıslar için deport kararının alınamayacağı durumlar da söz konusudur.
Yasalarca belirlenmiş çeşitli durumlarda yabancı uyruklu şahıslar için deport kararı alınamaz ve uygulanamaz. Mahkeme tarafından bu tip durumlarda uygulanmak istenilen sınır dışı etme kararları deport kaldırma davalarıyla kısa sürede kaldırılabilmektedir.

Deport kararının uygulanamayacağı belli başlı durumlar aşağıdaki gibi açıklanabilir:

  • Eğer yabancı uyruklu birey deport edileceği ülkede işkence ya da insanlık dışı muamelelere maruz kalacaksa deport kararı alınamaz ve uygulanamaz.
  • Yabancı uyruklu birey deport edileceği ülkede idam cezasına çarptırılmışsa deport kararı uygulanamaz.
  • Kanser ve benzeri ağır hastalıklar nedeniyle Türkiye’de tedavi gören yabancı uyruklu bireylere deport kararı uygulanamamaktadır.
  • İnsan kaçakçılığı neticesinde Türkiye’ye gelen ve Mağdur Destek Süreci kapsamında değerlendirilen kişilere sınır dışı etme işlemleri uygulanamamaktadır.

Bu tarz durumlarda deport kararı uygulanamamakta ve yabacı uyruklu bireyler sınır dışı edilememektedir. Ancak bu tip durumlar söz konusu olduğu halde hakkında deport kararı alınmış yabancı uyruklu bireylerin deport kaldırma avukatı aracılığıyla itiraz etme hakları mevcuttur.

Deport Kararı Kaldırma Yazımızı İncelemek İçin Tıklayınız

Deportasyon Tanımı, Süreci Yazımızı İncelemek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu