İçeriğe geç

Deport Kararına Karşı Yapılabilecek Neler Yapılabilir?

Deport Kararına Karşı Yapılabilecek Neler Yapılabilir?

Sınır Dışı Edilme ( Deport Kararına ) Karşı Yapılabilecek Neler Yapılabilir?

Sorusuna Cevap Olabilecek Başlıca Hukuki Yollar;

Sınır dışı edilme, deport kararına karşı idari başvurular yapılarak itiraz sonucu karar ortadan kaldırılabilir. İl göç idaresi sınır dışı edilme itirazı ( göç idaresi report kararı itirazı ) veya sınır dışı edilme bakanlık itirazı yapılabilir.

Bazı sınır dışı edilme sebepleri, deport sebepleri gerekçesi ile hakkında sınır dışı edilme kararı alınan kişiler için bazı istisnai vize (meşruhatlı vize) kararları aldırılarak kişinin Sınır

Dışı Edilme, Deport Kararı kaldırılarak Türkiye’ye girişi sağlanabilir.

Sınır Dışı Kararı, sınır dışı edilme kararı ( deport kararı ) da bir idari işlemdir . Her idari işlem gibi süresi içerisinde dava açılarak karar ortadan kaldırabilir.

Deport kararı idari iptal davası açılarak sınır dışı kararı ortadan kaldırılabilir. Kural olarak deport kararının iptali için dava açılması yabancının ülkeden sınır dışı edilmesine engel olur. Bu halde yabancı mahkeme kararını verene kadar ülkeden çıkarılmaz.

Ancak istisna durumlarda yabancı dava açsa da dava devam ederken sınır dışı edilebilir.

2016 yılında yapılan bir değişiklikle bazı kişiler bakımından mahkeme kararı beklenmeden sınır dışı işlemlerinin başlatılabileceği ifade edilmiştir.

Bu kapsamda 6458 Sayılı Kanun’un

54.maddesinin b,d,k bentlerindeki,
Terör örgütleriyle ilişkili olanlar,
Kamu düzeni, kamu güvenliği ve kamu sağlığı bakımından tehdit oluşturanlar,

Uluslararası kurum ve kuruluşlarca terör örgütleriyle bağlantılı oldukları değerlendirilenler, bakımından sınır dışı işlemlerinin başlatılması için mahkeme kararı beklenmez.

Ayrıca İçişleri Bakanlığı veya Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nce yabancılar hakkında uluslararası terörizmle bağlantı olmak ya da devlete karşı suçlarda G87, Ç114 gibi kodlar konulabilmektedir.

Bu kodların kaldırılabilmesi için de idare mahkemesinde mutlaka sınır dışı edilme davası açılması gerekmektedir. Sınır dışı edilme davası avukat yardımı almanız faydalıdır.

Deport Kararına Karşı Yapılabilecek Neler Yapılabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir